Mutlaka Denemeniz Gereken Dubai Yemekleri

Günümüzde çok farklı yemekler yiyebileceğiniz Dubai, hızla bir foodie merkezi haline gelmek için dünyanın dört bir yanından eşsiz lezzetler sunuyor. Şehir, dünya mutfaklarından geniş bir yelpazede sunulan kültürlerin ve etkilerin karışımını içeriyor. Aslında Dubai, benzersiz bir Arap yemek geleneği yaratmak için komşularının ve ticaret ortaklarının lezzet ve zevklerini ilginç bir hale getiren ticaret merkezi olarak uzun bir geleneğe sahiptir. Aşağıda, bir sonraki ziyaretinizde denemek isteyebileceğiniz en ünlü yerel ve bölgesel özel yemekler bulunmaktadır.

Luqaimat
Basra Körfez ülkelerinde, özellikle de Ramazan ayı süresince yapılan son derece popüler bir tatlı, onları satın almak için ziyaret ettiğiniz restorana bağlı olarak kendi büklümlerine sahip küçük, kızarmış yuvarlak köfte şeklinde hamur parçalarıdır. Birkaç tatlı çeşninin içerisine batırılarak yenir. Menüde fark ettiğinizde bunları denediğinizden emin olun.

Deve
Arap Çölü için yerli bir memeli; develer BAE gelenekleri için oldukça önemlidir ve ulaşım, süt ve et için hayati öneme sahiptir. Günümüzde ziyaretçileri, özellikle Dubai Mall’da, belirli mekanlarda çeşitli deve yemekleri üzerine el ele verebilecekleri halde, daha kullanışlı araçlara sahip oldukları için yemek için nadiren çiftlik yapılıyor. Daha az maceracı olan deve çikolatasının lezzeti daha cazip olabilir.

İlgili resim

Shuwaa
Shuwaa, pirinç, sebzeler, baharatlar ve fıstıklarla bütün bir kuzuya çok yavaş önce doldurma ya da kapalı ya da batık bir fırında pişirme ile ilgili bir yemektir. Yerli halk, pişirilmeden önce hurma yapraklarıyla sarmalayarak lezzetli bir yemek yapılmasına yardımcı olurlar.

Kabsa
Suudi Arabistan’da başlayan kabsa, uzun pirinç, et, sebze ve çeşitli baharat karışımlarıyla yapılan bir yemektir. Kabsa’nın pişirilmesinin ilginç bir yolu mandi’dir, örtülü iken eti barbekü yapmaktan oluşan Yemen’de kurulan eski bir pişirme tekniğidir.

Kabsa bae ile ilgili görsel sonucu

Khabees

Arap devletlerine geleneksel olan khabees, un ve yağdan yapılmış tatlı bir kahvaltı yemeği olup özellikle Yenidoğan günlerinde yenir.

Khabees ile ilgili görsel sonucu

Al Harees
Ramazan ayı boyunca popüler olan al harees, haşlanmış ve karışık buğdayın bulunduğu Arap Yarımadası’nın geleneksel bir yemeğidir. Çoğu zaman etle karıştırıldığında, ziyaretçiler tarafından sade püresi için heyecan verici bir yemek olarak tanımlanır ve kesinlikle denemeye değer.

İlgili resim

Al Machboos
Al machboos çeşitli baharatlarla birlikte yavaş yavaş pişirmeden önce pilav ve eti farklı tencerelerde iyice pişirmeyi içerir. Önemli malzemeler arasında soğan ve kurutulmuş limonun (loomy) lezzet patlaması getirmesi dahildir.

Al Machboos ile ilgili görsel sonucu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir